Tatil TurizmTatil Turizm

Kıbrıs Otelleri

Biz Sizi Arayalım

Kıbrıs Otelleri

Zincir Oteller

Kıbrıs

Kısaca KKTC olarak bilinen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ve Rum Yönetiminin yer aldığı, Sicilya ve Sardunya adalarından sonra Akdeniz’in en büyük üçüncü adası Kıbrıs adasıdır. Türkiye Anavatanının 70 km güneyinde yer alan adanın kuzey bölümü doğuda bulunan Suriye’ye 100 km, güneyde yer alan Mısır’a 370 k mesafededir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin yüz ölçümü 3355 km² , Güney Kıbrıs ise 5896 km² olup toplam 9251 km² dir.

Kıbrıs Adasında yer alan Türk ve Rum toplumları 1963 ve 1974 yılları arasında oluşan sürtüşme sonucunda, 1974 yılında Türkiye Cumhuriyetinin Garantör devlet olması nedeniyle müdahalesi sonucunda iki bağımsız devlet olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Güneyde Rum Yönetimi olarak yoluna devam etmiştir.

Kıbrıs Tarihçesi

Milattan Önce 7000’li yıllarda neolitik döneme ait yerleşim yerleri bulunan Kıbrıs’ta, Mezopotamya ve Anadolu’dan gelen, tarım ve hayvancılık yaptığını gösteren kalıntılar ortaya çıkmıştır. Yine Milattan Önce 6000’li yıllarda gelen yerleşimciler yapmış oldukları kilden kapları geliştirmişlerdir.
Araştırmalarda Bronz çağında ise yerleşim yerlerinin daha da büyüdüğü ortaya çıkmıştır. Adada bakır madeninin bol miktarda olması, bu çağda yaşayan Kıbrıs adasındaki toplumun Bakır madeni ticareti yapmaya yöneltmiştir. Kıbrıs bu maden nedeniyle Milattan önce 2000 yılından yakın bir geçmişe kadar adaya bir çok devlet ilgi göstermiş ve bununla kültürel değişiklikle adayı tarihi kalıntılar ve zengin eserlere sahip bir konuma getirmiştir.

Kıbrıs Kimlik Kartı

Yönetimi Cumhuriyet Yüz Ölçümü 3.355 Kilometrekare
Başkent Lefkoşa Resmi Dili Türkçe
İlçeleri Lefkoşa, Gazi Mağusa, Girne, Güzelyurt, İskele
Para Birimi Türk Lirası
Dini İslamiyet

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ekonomisi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gelirlerinin büyük kısmını Turizm ve Eğitim sektöründen elde etmektedir. Ülkenin Turizm yatırımlarının bulunduğu şehirlerin başında Girne, Bafra, Magosa ve Lefkoşa yer almaktadır.

Kıbrıs’ta yer alan oteller, uygun fiyatların yer aldığı ekonomik tesislerin yanı sıra, balayı çiftlerinin de tercih ettiği ayrıca uçaklı paket turların düzenlendiği ve her geçen gün popülerliği artan bir tatil ülkesi haline gelmiştir.

Kıbrıs’a Gitmek İçin Formaliteler

Pasaport T.C. ve yabancı uyruklular Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine süresi bitmemiş geçerli pasaport ile giriş yapabilirler. Kıbrıs’a pasaport ile girişlerde daha sonradan yapmayı planladığınız Yunanistan seyahatlerinde sorun çıkmaktadır. Kimlik Kartı Türkiye Cumhuriyeti uyruklular nüfus cüzdanları ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine ziyaretçi amacı ile giriş yapabilirler. (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine nüfus cüzdanı haricinde kimlik belirleyici herhangi bir belge ile ehliyet vb. giriş yapamazlar.) Elektrik ; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine de elektrik voltajı 240 volt olup, BS standardı kullanılmaktadır. Saat; Kuzey Kıbrıs Doğu Avrupa Saat dilimi içerisinde yer almakta olup bu nedenle Greenwich’ den
(LONDRA) 2 saat daha ileridedir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde Trafik

KKTC’de trafik akışı soldan olup trafik işaretleri uluslararasıdır. Yollar güvenli olup adaya giriş yapan araçların Kuzey Kıbrıs’ta geçerli bir sigorta yaptırmaları gerekmektedir. Aksi bir işaret yoksa salon araçları 100 km/saat sürati aşamaz. Ön koltukta oturanlar emniyet kemerini takmalıdır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde Vize

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye turist olarak girerken nüfus cüzdanlarıyla bir ay süreye kadar Verilebilecek vize ile girebilirler pasaporta ihtiyaçları yoktur, ancak verilecek vize süresini geçirmemeleri gerekir.

Seyahatinizi planlamadan önce Kıbrıs seyahatleri sırasında bilinmesi gereken hususlar

18 YAŞ ALTI MUVAFAKATNAME DURUMU
Türk vatandaşlarının nüfus cüzdanlarıyla rahatlıkla giriş yapabildiği ülkede yabancı ülke vatandaşlarına ülkeye girişte ve en fazla 3 aylık olarak vize veriliyor. 18 yaş altı çocuklar ve bakıma muhtaç olan, tek başına seyahat edemeyen misafirlerden özel bir muvafakatname isteniyor. Nüfus cüzdanı ile seyahat etmek isteyen bu kişiler sadece annesi ile seyahat edecekse, baba tarafından verilen muvafakatname, sadece baba ile seyahat edecekse, annenin, anne babanın haricinde birisiyle veya yalnız gidiliyor ise anne ve babaya ait ikisinin de muvafakatnamesi gerekiyor. Eğer çocuk veya çocukların velayeti kanuni bir temsilcide ise kanuni temsilcisinin iznini belirten noterce veya resmi makamlarca tasdik edilmiş muvafakatname gerekiyor. Ayrıca pasaportları ile çıkış yapmak isteyen T.C vatandaşları 15 TL. çıkış harcı ödeyerek pasaport ile çıkış yapabilirler. (Nüfus cüzdanı dışında kimlik olarak kullanılan diğer belgeler geçerli olmuyor.)